19 | 04 | 2025
Науковцям
ВДС бібліотеки
Послуги бібліотеки
Інституційний репозитарій

URAN

Академічна доброчесність
Головна Інформація для читачів Міжнародний день рідної мови
Останні виставки
Останні новини
Міжнародний день рідної мови PDF Друк e-mail
Четвер, 20 лютого 2025, 00:00

Міжнародний день рідної мови

Кожного року 21 лютого весь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде, бо було запроваджено у листопаді 1999 року згідно з рішенням 30-ї сесії міжнародної організації ЮНЕСКО з метою захисту мовної та культурної багатоманітності..

21 лютого 1952 року у Бангладеш (східний Пакистан) влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання своєї рідної мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає День полеглих за рідну мову.

Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосила 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Міжнародний день рідної мови

В Україні це свято існує з 2002 року з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню мов національних меншин України. Відповідне розпорядження підписав президент України.

За час свого існування українська мова переживала злети та падіння.

Сьогодні згідно із десятою статтею Конституції України державною мовою в нашій країні є українська мова. Держава повинна забезпечувати всебічний розвиток і функціонування мови в усіх сферах суспільного життя по всій території України.

Українська мова є рідною майже для 70 відсотків населення України.

Нею розмовляли наші діди та прадіди, а бабусі та матері співали колискові нашою рідною солов’їною українською мовою.

Наприклад, наша Полтава – найстаріше місто, яке говорить українською мовою, вона має величезне історичне підґрунтя, має справжню українську ідентичність, яка родом саме з Полтави. Якщо виникне питання: де шукати сили протистояти інформаційній та ідеологічній війні, то мова піде саме про Полтаву, тому що, справжня українська ідентичність (є таке переконання), родом з Полтавщини. Тут, у Полтаві, українська мова жила завжди, за неї боролися, її пропагували, відроджували, розвивали і зберігали, пестили як рідну неньку, як рідне дитя.

Сьогодні наша велична та мелодійна мова гордо лунає з вуст мільйонів людей. І у Полтаві ви завжди почуєте українську мову, українські пісні, побачите, як зберігається український фольклор, як полтавці зберігають і захищають її на фронті…

Сьогодні у світі існує біля 6 000 мов. Нажаль, більшість з них знаходиться під загрозою зникнення . На думку фахівців, це трапляється у тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати і вивчати більше тридцяти відсотків населення. Коли хтось нав’язує свою мову і навмисне знищує мову народу, який піддається нав’язуванню чужої мови, тим самим втрачаючи свою ідентичність, забуваючи своє коріння, і вже наступні покоління розмовляють мовою чужинців і вважають її своєю рідною.

Ось так, колись країна-агресор росія змусила українців забути рідну мову за допомогою репресій, голодомору, знищення діячів української культури, забороняючи розмовляти рідною мовою.

Тому зараз, як ніколи ми з вами, шановні українці, повинні любити і захищати нашу мову на всіх фронтах, розвиваючи її велич і могутню силу! Бережіть її у всій чудовій красі для себе та наступного покоління! Пам’ятайте! Той, хто не береже рідну мову, той втрачає свою країну, своє коріння і стає рабом!

 
Google перекладач
Ukrainian Armenian Azerbaijani Belarusian Chinese (Simplified) English French Georgian German Italian Latvian Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish
Studio d A2. Deutsch als Fremdsprache
Становлення інноваційної економіки в умовах інституціональних змін
Банер
Оцініть якість обслуговування і компетентність співробітників бібліотеки