25 | 10 | 2020
Науковцям
ВДС бібліотеки
Послуги бібліотеки
Інституційний репозитарій

URAN

Академічна доброчесність

Контроль якості та безпечності харчової продукції
Останні виставки
Останні новини
Вівторок, 10 квітня 2018, 13:56

Гора Пивиха

horaПерлиною Придніпров’я називають гору Пивиху, яка є найвищою придніпровською точкою Лівобережної України, ізольованим пагорбом заввишки 168 м. Це підвищення розташоване на лівому березі Дніпра, поблизу м. Градизьк Глобинського району Полтавської області.

Ця пам’ятка природи утворилася в результаті насуву льодовика дніпровського зледеніння, з 1969 р. отримала статус ландшафтного заказника місцевого значення із площею 165,2 га.

Пивиха – дуже важлива як геологічна пам’ятка, адже у її відслоненнях наявні глина, кристалічний гіпс, мергель, пісок, а також триметровий шар рідкісної породи вапняку – блакитного мергелю.

В обривах Пивихи знаходили залишки рослин і тварин льодовикового періоду. Це корали, молюски, морські їжаки та фрагменти кісток великих ссавців: мамонтів, північних оленів, шерстистих носорогів.

Гора Пивиха має цікаву та давню історію. Колись на горі існувало поселення Романа Михайловича Пива, яке належало руським боярам Пивам. У 1489 р. король Польщі Казимир ІV передав місцевість навколо гори Київському Пустинно-Миколаївському монастирю. Ченці монастиря заснували тут Миколаївську церкву, яку неодноразово руйнували набіги татарів. Але храм постійно відновлювали і з часом він став Пивгородським Миколаївським монастирем, на території якого були зведені дві церкви, келії для ченців, вітряки та кілька дерев’яних і кам’яних будівель.

У 17 ст. монастир-фортеця вже був значним релігійним і політичним центром, який боровся із впливами уніатства, відмітився в подіях козацького повстання під керівництвом П. Павлюка та в Національно-визвольній війні українського народу під проводом Б. Хмельницького.

У 1774 р. після пожежі, що знищила всі дерев’яні будівлі, був споруджений Михайлівський кам’яний собор. Утім, вже в 1786 р. цей собор перетворили приходську церкву, а ще пізніше на цвинтарну.

Після розливу Кременчуцького водосховища у кінці 1960-х рр. Пивиха постійно руйнується хвилями цього водоймища. Кожен рік вода змиває від 10 до 7 метрів пагорба, який не захищає навіть дамба. На сьогодні під водами «Кременчуцького моря» опинилося вже понад 600 метрів Пивихи.

У 2008 році гора Пивиха була представлена на всеукраїнському конкурсі «Сім природних чудес України». Естетична привабливість гори Пивиха є не меншою, ніж привабливість відомих місць кримського узбережжя.

 
Google перекладач
Ukrainian Armenian Azerbaijani Belarusian Chinese (Simplified) English French Georgian German Italian Latvian Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish
Сага об ИКЕА
Історія економіки та економічної думки: структурно-логічні схеми, таблиці, малюнки
Банер
Оцініть якість обслуговування і компетентність співробітників бібліотеки