Шановні читачі!

 

До вашої уваги пропонується віртуальна книжково-ілюстраційна виставка на тему :

 

 

ЖІНОЧИЙ ОБРАЗ: ВІД ІСТОРІЇ ДО СУЧАСНОСТІ

(до Міжнародного жіночого дня 8 березня)

 

 

 

Виставка має наступні розділи:

 

1. Жіноче буття в історичному аспекті

2. Жінки у мистецтві

3. Актуальний образ жінки в сучасному суспільстві

 

 

 

 

 

 

1. Жіноче буття в історичному аспекті

63.3(0)64 Ж72

Жінки в добу змін, 1989-2009: Польща, Чеська республіка, Словаччина, Східна Німеччина та Україна / ред.. Агнєшка Гжибек. – Київ: Прежставництво фонду ім.. Г.Бьолля в Україні, 2012. – 125 с.

 

Збірка публікацій об’єднує тексти з різних жанрів, від феміністичного критичного аналізу до художніх есе та презентує особистий досвід жінок різних поколінь. Книга містить статті з 5 країн Східного блоку (України, Словаччини, Польщі, Чехії та Східної Німеччини). 2009-й рік для країн колишнього Східного блоку став роком підбиття підсумків щодо результатів суспільних перетворень після прориву 1989-го. Двадцять років принесли низку демократичних перетворень: лібералізацію економіки, перехід до багатопартійної системи та перших свободних виборів, визнаня прав людини важливою суспільною цінністю. Однак для жінок святкування 20-тої річниці мало гіркий присмак: в публічних заявах і виступах, на конференціях і круглих столах, приурочених цій важливій даті, про жінок майже не згадували. Їхня роль в дисидентському русі, в змінах трансформаційного періоду на шляху від соціалістичного режиму до демократії, їхній досвід протягом останніх двох декад були знецінені, лишилися невидимими в політичному та медійному просторі. Ця публікація є однією із спроб порушити мовчанку щодо ролі жінок у змінах останнього двадцятиріччя та впливу цих змін на їхнє життя.

 

 

Примірників: 1 (науковий абонемент))

 

 

Ukrainka-00.jpg

63.3(4Укр)7 У45
Українка: збірник / упоряд. Ю. П. Косенко. – Київ : Вид-во історико-культурологічного т-ва "Оберіг часу", 2016. – 568 с.

 

Книга увібрала історії життя та успіху українських жінок: від прадавніх богинь-берегинь до особистостей, чиї імена вписані у світову історію (Марії Костянтинівни Заньковецької, Руслани Степанівни Лижичко, Лесі Українки, Марії Башкирцевої, Христини Алчевської та інших. На кількастах сторінках описані приклади боротьби за щастя та досягнення своєї мети. Спеціально для книги «Українка» художник Віктор Бариба створив серію з понад 70 картин. Тонкі сплетіння ліній, поєднання символів та образів допомагають відчути себе в різних епохах і розкривають цілісність нашої історії.

 

 

Примірників: 1 (читальний зал)

 

 

 

63.3(4Укр)-8 У45

Українки в історії. ХХ-ХХІ століття [Текст] / вiдповiд. ред. В. К. Борисенко. – Київ : Либідь, 2012. – 288 с. : іл. + Електронзміст. – Режим доступу: локальна мережа ПУЕТ.

 

Збірка нарисів про визначних жінок України є завершенням трилогії "Українки  в історії". У книжці подаються життєписи наших співвітчизниць, що їм судилося жити, творити, страждати в буремному ХХ ст. і на початку ХХІ-го, який виявився для України теж далеко не легким. Оповіді про наших сучасниць – учених, громадських і політичних діячок, мисткинь – неодмінно захоплять читача, не байдужого до духовної історії України.

Для широкого читацького загалу.

 

 

Примірників: 1 (читальний зал).

 

 

 

12_4_23.jpg

Гончар Юлія. Самовизначення жінки у час війни (за матеріалами книги Світлани Алексієвич “У війни не жіноче обличчя”) [Електронний ресурс] / Ю. Гончар //Гендер в деталях. - 2018. – 16 серпня. - Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/spetsialni-rubriki/literatura/samoviznachennya-zhinki-u-chas-viyni-za-materialami-knigi-svitlani-alexievich-u-viyni-ne-zhinoche-oblichchya-134697.html. - Назва з екрану.

 

Книга “У війни не жіноче обличчя” є унікальною у своєму роді. Це книга документальної прози письменниці, яка народилася і провела дитячі роки в Україні, лауреатки Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлани Алексієвич. У цій книзі, написаній у 1983 році, яку сама авторка визначає як “роман голосів”, зібрані і осмислені розповіді жінок, у тому числі численних українок, які брали участь у Другій Світовій війні. В статті аналізуються життєві шляхи жінок, які потрапили на війну, їхні поневіряння та переживання . Робляться спроби осмислити проблематику роману Алексієвич.

 

 

Джерело: електронний архів наукових статей інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».

 

 

821.161.2’06-92-94:355.422АТО(477)

Подобна Євгенія

Дівчата зрізають коси. Книга спогадів / російсько-українська війна [Електронний ресурс] / Євгенія Подобна, тексти; Укр. Ін-т нац. пам’яті. – К.: Люта справа, 2018. – 346 с. - Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/ebook/divchata-zrizayut-kosi-kniga-pro-zhinok-na-viini - Назва з екрану.

ISBN 978-617-7420-39-1

 

Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

Для всіх, хто цікавиться історією російсько-української війни на Донбасі.

 

 

Джерело: Український інститут національної пам’яті.

 

 

1005501423.jpg

63.3 М14

Майорова Е.И. Женщины в эпоху Крестовых походов / Е.И. Майорова. – М.: Вече, 2012. – 384 с. [Електронний ресурс] –  Режим доступу: https://drive.google.com/file/d/0BzyNdbFDRRN_aHJYVlkybWktSjA/view. - Назва з екрану.

 

 

Время крестоносцев - в большой степени история военных экспедиций, трудных походов, изнурительных осад, дерзких вылазок. Об этом написано множество трудов и научных исследований. Автора данной книги интересует другая сторона жизни крестоносцев, которая существовала наряду с битвами и кровью и делала возможными все эти военные подвиги: мирная, гражданская, в которой большое место занимали женщины. Жизнь крестоносцев была бы невозможна без их верных спутниц. В данной книге автор показывает роль женщин в эпоху Крестовых походов, их участие в боевых действиях и многое другое.

 

 

Джерело: електронний архів наукових видань інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».

 

 

 

vneskyZ.jpg

Чернович Іванна. Злобіна Тамара. 8 жіночих внесків, без яких не було б незалежної України [Електронний ресурс] / І. Чернович, Т. Злобіна  //Гендер в деталях. - 2017. – 23 серпня. - Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/library/ukraina/8-zhinochih-vneskiv-bez-yakih-ne-bulo-b-nezalezhnoi-ukraini-134169.html. - Назва з екрану.

 

У статті досліджується питання внеску українок у незалежність нашої держави. Скільки жінок в історії України? Кілька визначних, кілька святих і десь із сотню тих, хто ввійшли до когорти громадських, політичних чи культурних активісток. Крім небагатьох вибраних, досвід і досягнення українських жінок зазвичай на задвірках історії. Однак без їхніх внесків, часто безіменних, не було б нас і не було б незалежної України. Публікація звертається до жіночих досягнень, які створили нашу реальність.

 

Джерело: електронний архів наукових статей інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».

 

 

2. Жінки у мистецтві

 

img692.jpg

85.143(4Укр-4Пол) Ч-20

Чарівний світ Катерини Білокур. – Полтава : АСМІ, 2005. – 48 с. – (Серія "Художниці Полтавщини"). 

 

Пропонована читачеві книга містить матеріали про видатну художницю вітчизняного та світового мистецтва Катерини Білокур. Українська майстриня народного декоративного живопису. Народилася 7 грудня 1900 р. в с. Богданівка Пирятинського пов. Полтавської губернії (тепер Яготинського р-ну Київської обл.) в селянській родині. З дитячих років мала великий потяг до малювання. Здобути освіту дівчинці не довелося, читати, писати й малювати вона навчилася самотужки. Перші спроби малювати робила вуглиною на шматку домашнього полотна. Пензлі виготовляла сама, а фарби робила з буряка, бузини, калини, цибулі й різних трав. Малювала здебільшого квіти, іноді й портрети. Пробувала вступити до художнього керамічного технікуму в Миргороді та до Київського театрального технікуму, але не мала документів про освіту.

Майже все життя К. Білокур працювала в колгоспі, поєднуючи важку фізичну працю із заняттями живописом у вільний від роботи час. Ось рядки з її власної сповіді: «Я працювала по різних сільськогосподарських роботах аж до 1933 року. Прала, ткала, білила, мила, копала, садила, полола, збирала і все діло робила. А в прогалинах поміж цим ділом вчилася малювати».

 

 

Примірників: 2 (читальний зал, інформаційно-бібліографічний відділ)

 

 

img668.jpg

85.14 П18

Парижанка з хутора Гавронці поблизу Диканьки. Осяяна красою і талантом Марія Башкирцева. Історико-документальна збірка: методичний посібник для вчителів історії, мови, літератури, образотворчого мистецтва, класних керівників / упор. О. А. Кривобок. – Полтава: Техсервіс, 2008. – 78 с.

 

В книзі вміщена біографія Марії Башкирцевої, доля відміряла їй короткий вік – 24 роки. Однак вона встигла досить багато, – її полотна зберігаються сьогодні в найвідоміших музеях Франції. Хто вона, ця талановита красуня з далекої України, і як вона опинилася в Парижі? 

Збірка має два розділи. В першому – подано матеріали наукової роботи творчої групи Юнацького університету краєзнавства імені Панаса Мирного. Другий розділ містить матеріали з газет та журналів краєзнавців Полтавщини. 

 

 

Примірників: 1 (науковий абонемент)

 

 

 

84(4укр)6 К72

Костенко, Л. В. Мадонна Перехресть [Текст] / Л. В. Костенко. – Київ : Либідь, 2012. – 112 с. : іл.

  

До цієї книжки Ліни Костенко увійшли нові, а також раніше не друковані поезії різних років.

Це книжка дуже особиста: вона присвячена коханій доньці – Оксані. З великою довірою до свого читача автор відкриває родинний альбом – ніби запрошує на вогник земного дому всіх подорожніх на шляхах і перехрестях буття.

 

Ліна Костенко

 

Машинишинистресекспрес,

кермогальмовпритулз-за рогу!

Стоїть Мадонна Перехресть,

благословляючи дорогу.

Таксіавтобуси, авто,

і мотоциклиі кибитки.

Всі всім на світі є ніхто —

ні хто кудині хто нізвідки.

Маршрути горя і безчесть.

Світ на століття постарішав.

Стоїть Мадонна Перехресть,

чи вже Мадонна Бездоріжжя!

І мчать, і мчать, числа їм несть.

Дорога дальня й невідома.

Стоїть Мадонна Перехресть,

благословляюча Мадонна.

 

 

Примірників: 1 (науковий абонемент).

 

 

84(4Укр)6 К56

Ковальчук, Г. О. Вернісаж літа [Текст] / Г. О. Ковальчук ; ред. В. Кобець. – Київ : Ліра-К, 2016. – 220 с.

 

Ця поетична збірка – своєрідне ліричне одкровення поетеси, яка щиро прагне до високого і благородного в житті, водночас болюче переживає зради близьких людей, засуджує фальшивість у людських стосунках. Авторка відстоює ідеали справедливості і свободи слова у суспільстві. ІІ громадянська позиція – активна, діюча, життєва.

 

Галина Ковальчук

 

Я просто жінка. Я – зоря.

Я спалах на небесних грудях.

Вогнем святого вівтаря

Живу я в українських людях.

 

Оце мій рід. Моя земля

У синьо-жовтих кольорах.

Із басом чорного джмеля

В садах сумного скрипаля.

 

О, чом той сум? Чому мені?

Я знаю, із якого роду

Цей дух свободи пломенів

Завжди в серцях мого народу.

 

На голубому стику крил

Із жовтим розмахом колосся

Моя то доля із вітрил

На чистих росах.

 

 

Примірників: 1 (науковий абонемент).

 

 

Думка-Кондратьєва, Ю. Народна пісня-голос і душа нації [Текст] : [Заслужена артистка Україниполтавська співачка Олена Білокінь] / Ю. Думка-Кондратьєва // Зоря Полтавщини. – 2016. – 25 листоп. (№ 180/181). – С. 6.

 

Де б не з'являлася заслужена артистка України Олена Білокінь, на якій би сцені не виступала, її скрізь зустрічають із радістю. Вона не просто співає пісні, які люблять не лише в Україні, а й за її межами. Насолоджуючись щиросердною українською піснею у її виконанні, слухачі знову й знову переконуються, що наша мова – і справді солов'їна, у неї душа – щира, відкрита, щедра…

 

 

Примірників: 1 (читальний зал).

 

 

Мамченкова, О. Честное слово [Текст] : свобода, талант, правда - три кита, на которых построила свою жизнь классик украинской литературы Лина Костенко / О. Мамченкова // Новое время страны. – 2015. – № 30. – С. 24–26. – Те саме [Електронний ресурс]. – Режим доступу: електрончит. зал ПУЕТ.

 

Свобода, талант, правда – три кита, на которых прстроила свою жизнь классик украинской литературы Лина Костенко. Сегодня на счету писательницы – полтора десятка сборников поэзии, а также два романа, один из которых написан в прозе. Ее произведения переведены на десяток языков, в том числе немецкий и английский. К ее мнению прислушиваются государственные деятели, а представители интеллектуальной элиты с легкостью цитируют любимые строки ее поэзии.

 

 

Примірників: 1 (читальний зал).

 

 

 

Романцова Богдана Леся Українка: десять найсильніших років українського модернізму [Електронний ресурс] / Б. Романцова // Читомо: культура читання і мистецтво книговидання. – 2018. – 29 жовтня. - Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/library/ukraina/8-zhinochih-vneskiv-bez-yakih-ne-bulo-b-nezalezhnoi-ukraini-134169.html. - Назва з екрану.

 

Третій і завершальний том повного видання епістолярію Лесі Українки (Леся Українка. Листи: 1903–1913 / упорядкування, примітки В. Прокіп (Савчук), науковий редактор Лариса Мірошніченко. — К.: Комора, 2018. — 736 с.) охоплює останні десять років життя письменниці – найбільш зрілий та плідний творчий період в житті письменниці. І, що цікаво, найбільш підданий радянській цензурі: якщо в романі «1984» Джорджа Орвелла з фотографій щезали обличчя недогідних режимові, то з листування Лесі Українки зникали цілі сторінки роздумів про хворобу, природу творчості  та роль жінки в сучасному суспільстві.

 

 

3. Актуальний образ жінки в сучасному суспільстві

2456160.jpg

331.1:378.091.113-055.2 M15

Макарова С. М. Женщины-руководители в системе внутривузовского управления [Текст] / С. М. Макарова – МоскваИНФРА-М, 2018. – 178 с.

 

В книге систематизированы теоретико-методологические положения, определяющие специфику внутривузовского управления с учетом гендерного аспекта. Изложены основные результаты исследования процессов формирования, реализации и развития управленческого потенциала руководителей-женщин в вузах. Представлены механизмы реализации системы управления формированием и развитием управленческого потенциала женщин в вузах, а также технологии обеспечения конкурентоспособности руководителей-женщин.

Для руководителей учреждений высшего профессионального образования, а также для студентов, обучающихся по направлению подготовки 38.03.02 "Менеджмент".

 

 

Примірників: 1 (читальний зал)

 

 

 

image046

Бугар, А. Жінки в дипломатії: історичні аспекти і тенденції сучасності [Текст] / А. Бугар // Зовнішні справи. – 2012. – № 6. – С. 44-46.

 

Світове суспільство давно веде мову про рівність чоловіка й жінки, а феміністичні рухи стають із плином часу все більш вираженими та потужними. У сферах діяльності, що історично вважалися цариною чоловіків, активно з'являються жінки. Для кожної держави активне залучення жінок до дипломатичної служби лише продемонструє бажання демократичної країни до вдосконалення, модернізації та прогресу, пошуку інноваційного – думок, рішень, дій. Лише за умови активної участі жінок у всіх світових процесах можна гарантувати рівність у суспільстві, розвиток миру та згуртованість.

 

 

Примірників: 1 (навчальний абонемент)

 

 

image044

5.291.21я73 Р34

Резник, С. Д. Менеджмент технологии профессионального продвижения женщин в менеджменте и бизнесе: учеб. пособие / С. Д. Резник, С. Н. Макарова. – 2-е изд., перераб. и доп. – Москва : ИНФРА-М, 2016. – 272 с. – (Высшее образование: Бакалавриат).

 

В книге рассмотрены пути самопродвижения и адаптации женщин в менеджменте. Особое внимание уделено содержанию деятельности женщин-менеджеров, отличительным особенностям их стиля и методов руководства, вопросам карьерного роста и семейного благополучия. Реализация рекомендаций, изложенных в пособии, позволит деловыми честолюбивым женщинам добиться успеха в менеджменте и бизнесе, становиться конкурентоспособными на жестком рынке управленческого труда.

 

 

Примірників: 2 (читальний зал, навчальний абонемент)

 

 

image011

Черниш Т., Власенко О.  Жінки на ринку праці України (окремі сучасні соціально-економічні проблеми) / Т. Черниш, О. Власенко // Україна: аспекти праці. – 2012 - № 8. – С. 21 – 27.

 

Зважаючи на сучасні ринкові трансформації у нашій країні і, зокрема, зміни у сфері зайнятості і безробіття, переважна більшість жінок зіткнулася з проблемами щодо працевлаштування в різних сферах економічної діяльності. А отже, нагальною і актуальною проблемою стало проведення дослідження впливу цих змін на роль і місце жінок на ринку праці України.

У статті визначено місце, роль і особливості становища жінок на ринку праці, розглянуто проблему професійної сегрегації, досліджено роль репродуктивної праці, охарактеризовано форми зайнятості жінок, пропозиції розподілу відпрацьованого часу тощо.

 

 

Примірників: 1 (читальний зал)

 

Zaverukha_N_2.gif

 

Батуревич Ірина. «Друга епоха машин» з оптимізаторкою бізнес-проектів Наталею Заверухою [Електронний ресурс] / І. Батуревич  // Читомо: культура читання і мистецтво книговидання. – 2018. – 16 веерсня. - Режим доступу: http://www.chytomo.com/druha-epokha-mashyn-z-optymizatorkoiu-biznes-proektiv-nataleiu-zaverukhoiu/ - Назва з екрану

 

Як змінюється бізнес в Україні у нову добу? Чи відбуваються ці зміни десь, окрім сфери IT? Як не стати зайвим гвинтиком і спрямувати свої зусилля на направду цікаву роботу?

У спецпроекті K.Fund та Читомо «Книжки, з яких починається бізнес» ми вирішили обговорити, як відбувається перезавантаження та оптимізація проектів з Наталею Заверухоюконсультанткою з опису, оптимізації та автоматизації бізнес-процесів, власницею консалтингової агенції з опису бізнес-процесів Manageable. На цьому ринку Наталя понад десять років і реалізувала понад 35 проектів з трансформації різних бізнесів. Основна особливість Наталі як експертки у тому, що вона не має фокусу на одній сфері і вважає, що найбільше цінуватимуться ті люди, які мають розуміння у різних галузях і зможуть ефективно впроваджувати практики та найкращий досвід з інших сфер.

 

 

Джерело: електронний архів наукових статей інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».

 

 

38.jpg

Лигіна Анна. Науковиці: інформаційні технології [Електронний ресурс] / А. Лигіна  //Гендер в деталях. - 2017. – 22 травня. - Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/season-topic/osvita-i-prosvita/naukovitsi-it-134093.html - Назва з екрану.

 

На портретах «видатних науковців» у шкільних чи університетських кабінетах ми бачимо переважно чоловіків. Історія жінок-науковиць – це не просто історія досягнень. Це історія спротиву та боротьби, історія, що існує «незважаючи на». Ця розвідка присвячена героїням науки і є даниною їхнім силі і таланту – в інформаційних технологіях. У статті розповідається про Аду Лавлейс, Грейс Гоппер, Френсіс Елізабет Голбертон, Радію Перлман, Софі Вілсон.

 

 

Джерело: електронний архів наукових статей інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».

 

 

pol.12.png

Байдак Мар’яна Впливові: українські політикині різних епох [Електронний ресурс] / М. Байдак // Гендер в деталях. - 2019. – 3 січня. - Режим доступу: https://genderindetail.org.ua/season-topic/polityka/vplivovi-ukrainski-politikini-riznih-epoh-134887.html - Назва з екрану.

 

Время крестоносцев - в большой степени история военных экспедиций, трудных походов, изнурительных осад, дерзких вылазок. Об этом написано множество трудов и научных исследований. Автора данной книги интересует другая сторона жизни крестоносцев, которая существовала наряду с битвами и кровью и делала возможными все эти военные подвиги: мирная, гражданская, в которой большое место занимали женщины. Жизнь крестоносцев была бы невозможна без их верных спутниц. В данной книге автор показывает роль женщин в эпоху Крестовых походов, их участие в боевых действиях и многое другое.

 

 

Джерело: електронний архів наукових видань інтернет-ресурсу «Гендер в деталях».