Шановні читачі!

 

До вашої уваги пропонується віртуальна книжково-ілюстраційна виставка на тему :

 

М. І. Туган-Барановський – економіст світового виміру. До 160 річчя від дня народження (1865-1919)

 

Михайло Туган-Барановський

найкращий слов’янський економіст

Йозеф Шумпетер

 

Сьогодні ім'я цього видатного вченого і громадського діяча широко відоме науковій громадськості України і світу. Всесвітнє визнання він одержав за внесок у теорію кон'юнктурних коливань, монетарну теорію, критичний аналіз економічної теорії марксизму, історію і теорію кооперації. Відомими на Заході є його праці з проблем розподілу, історії економічних вчень, історії і теорії соціалізму, філософії, економічної соціології тощо.

Широкий діапазон знань з природничих та суспільних дисциплін дав змогу вченому за коротке творче життя написати низку фундаментальних наукових праць, які збагатили світову економічну науку новими концепціями й теоріями та позначились на розвитку головних її напрямів у XX ст.

Наукові дослідження М. Туган-Барановського можна об’єднати у декілька таких напрямів: праці, пов’язані із синтезом теорій граничної цінності з трудовою теорією вартості; дослідження економічних криз і розробка теорії економічної кон’юнктури; теорія розподілу; теорія кооперації; кон’юнктурна теорія грошей і грошового обігу.

 

 

Михайло Іванович Туган-Барановський [Текст]: особистість, творча спадщина і сучасність: монографія / за ред. О. О. Шубін, А. А. Садєков. – Донецьк: Каштан, 2007. – 356 с.

 

 

Колективна наукова праця присвячена пам'яті всесвітньо вiдомого ученого-економiста Михайла Івановича Туган-Барановського – засновника Донецького державного унiверситету економiки i торгiвлi. Видання продовжує низку публiкацiй, метою яких є повернення забуття його імені та iдей вiтчизнянiй економiчнiй науцi, репрезентує сучаснi уявлення науковцiв щодо новаторств великого ученого.

Для студентiв, викладачiв, вчених-економiстiв, ycix, кого цiкавлять скарби української i світової економічної думки.

 

Примірників – 2 (читальний зал для науковців, загальний читальний зал)

 

 

Туган-Барановський, М. I.

Паперові гроші та метал / М. I. Туган-Барановський. – Київ: КНЕУ, 2004. – 200 с.

 

 

Ця книжка – перший український переклад фундаментальної працi з монетарної теорії всесвiтньовiдомого українського економіста, політичного та громадського дiяча М. І. Тугана-Барановського. Науково доведенi в нiй оцiнки, висновки та пропозиції визначили шляхи розвитку грошово-кредитних систем та роль держави у їх функцiонуваннi на багато десятилiть вперед, передбачили неминучiсть демонетизації золота та замiни повноцiнних грошей кредитними.

Розрахована на науковцiв, викладачiв, аспiрантiв та студентiв економiчних спеціальностей, практикiв, якi займаються макроекономiчним регулюванням та монетарною полiтикою.

 

Примірників – 5 (науковий абонемент, загальний читальний зал, читальний зал для науковців)

 

 

Туган-Барановський, М. I.

Політична економія: Курс популярний / М. I. Туган-Барановський. – Київ: Наук. думка, 1994.

 

 

Праця одного з видатних еконoмicтiв кiнця XIX – початку ХХ ст. являє собою компактний доступний за викладом, глибокий та актуальний і cьoгoднi посiбник з полiтичної економії.

Автор визначає предмет політичної економії i методи її дослідження, аналiзує ступенi розвитку суспільногo господарства, викладає своє розуміння суcпiльного виробництва, обмiнy, poзподiлу та споживання господарських благ. Вчений дає власнi визначення таких категорiй, як праця, капітал, цінність, заробітна плата, гpoші, кредит тощо, розглядає проблему ринкiв i криз надвиробництва, аналiзує нові явища в розвитку капіталізму на зламi XIX – ХХ ст. – концентpaцію виробництва, створення монополiй, роль банкiв i грошового капiталу тощо.

Вiдтворюється за текстом першого українського видання 1919 р.

Для науковцiв, викладачiв, студентів.

 

Примірників – 3 (науковий абонемент, загальний читальний зал)

 

 

Коваль, д-р Любомир

Економічне вчення Михайла Тугана-Барановського [Текст] / д-р Любомир Коваль.Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. – 320 с.

 

 

Праця д-ра Любомира Коваля повертає до наукового обiгу багатющу спадшину видатного українського вченого М. I. Тугана-Барановського. Лише нещодавно його почали визнавати в англомовних країнах, головним чином, завдяки його теорії економічних циклів. Але Туган-Барановський був також невтомним суспiльним реформатором та державним діячем, істориком-економістом i соціологом та найбільш видатним теоретиком кооперативного руху слов'янського походження.

 

Примірників – 2 (загальний читальний зал, читальний зал для науковців)

 

 

Михайло ТуганБарановський (1865–1919) [Текст] // Українські кооператори. Кн. 1: історичні нариси / за ред. С. Гелей. – Львів: Укоопосвіта, 1999. – С. 177–190.

 

 

В книзi мiститъся понад п'ятдесят iсторичних нарисiв про життєвий шлях та активну творчу дiяльнiсть видатних громадсько-полiтичних дiячiв – учених, правникiв, священикiв, дiячiв культури, якi були подвижниками кооперативної iдеї в Україні вiд початкiв зародження кооперативного руху (з 60-х рр. XIX ст.) до першої половини XX ст.

Окремий розділ присвячено Михайлу Туган-Барановському. В книзі аналізуєтъся його науковий та практичний доробок, що може бути використаний в сучасних умовах державотворення, становлення ринкової економiки, розв'язання соцiальних проблем переважної бiльшостi населення. Серед великого доробку вченого на ниві економічної науки осібне місце посідають праці, що зясовують проблеми розвитку кооперації.

Для науковцiв, викладачiв та студентiв, ycix, хто цiкавиться історією української
кооперації.

 

Примірників – 21 (науковий абонемент, загальний читальний зал, читальний зал для науковців)

 

 

 

Михайло ТуганБарановський (1865–1919) [Текст] // Видатні діячі кооперативного руху та їх ідеї / М. В. Аліман, Ю. М. Гавриленко. – 2-е вид., перероба доп. – Донецьк : Проект, 2000. – С. 194–204.

 

 

В книзi мicтиться понад сто бiографiчних довiдок про життєвий шлях i дiяльнiсть видатних дiячiв кооперативного руху, якi були подвижниками кооперативної iдеї в країнах світу в XIX – ХХ ст. – вiд зародження перших кооперативних товариств до масового розвитку рiзних видiв кооперації, портрети видатних кооператорів.

Один із розділів присвячений М. Туган-Барановському. Наведені уривки з окремих праць про сутність кооперації, її значення та шляхи розвитку.

Викладений матерiал може бути використаний в сучасних умовах формування ринкової економiки в Україні з метою розв'язання соцiальних проблем широких верств населення.

Видання стане в пригодi науковцям, викладачам, студентам, усім, хто цiкавиться кооперативним рухом, його теорією та icторiєю.

 

Примірників – 43 (науковий абонемент, загальний читальний зал, читальний зал для науковців)

 

 

М. ТуганБарановський про соціальну місію кооперативів [Текст] // Теорія та історія кооперації : Підручник / С. Д. Гелей, Р. Я. Пастушенко. – Київ: Знання, 2006. – С. 195–200.

 

 

У пiдручнику з урахуванням сучасних вимог висвiтлено актуальнi проблеми виникнення i розвитку кооперативiв рiзних видів, ставлення до них держави, нові закономiрностi та можливостi розвитку кооперативного сектору економiки в країнах Європи i в Україні. Детально розглянуто загальнi ознаки кооперативiв ycix видів, сучаснi кооперативнi принципи i цінності, проблеми кооперативної власності, мiжнародний кооперативний рух.

Окремий розділ розкриває дослідження М. Туган-Барановського про соціальну місію кооперативів. Думку про спроможність кооперації згуртувати українців у націю в часи національної революції обґрунтував М. Туган-Барановський у своїх працях.

Призначено для студентiв вищих навчальних закладiв, викладачiв, аспiрантiв, а також ycix, хто цікавиться проблемами кооперації.

 

Примірників – 501 (навчальний абонемент, загальний читальний зал, читальний зал для науковців)

 

 

Михайло Іванович ТуганБарановський [Текст] // Історія економічних учень [Текст] : хрестоматія : навч. посібник / за ред. В. Д. Базилевич. – Київ: Знання, 2011. – С. 728–732.

 

 

Ця хрестоматiя – перше в Україні фундаментальне видання, у якому на системнiй основа представлено твори найвiдомiших представникiв зарубіжної та вітчизняної економічної думки. У посiбнику наведено працi, створені за всю iсторiю людства починаючи вiд часiв перших цивiлiзацiй до ХХI столiття. Укладачі зосередили увагу на фундаментальних творах класиків економічної думки, вивчення i знання яких дає можливiсть сформувати у майбутнiх економістів цiлiсне i систематизоване уявлення про наукові традицiї, школи, принципи, iдеї з урахуванням новітніх досягнень у сферi iсторико-економiчних дослiджень i сучасних вимог до якості економічної освiти.

Окремий розділ присвячений М. І. Туган-Барановському. Можна ознайомитись із життєвим шляхом і творчим доробком видатного економіста. В книзі розміщено його твір «Паперові гроші і метал».

Завдяки цьому посiбник вирізняєтъся серед iнших видань високою iнформативнiстю, новизною i глибиною змiсту, він цікавий не тiльки для студентiв-економiстiв, а й для економiстiв-практикiв, науковців, керiвникiв пiдприємств, бiзнесменiв, які прагнуть розiбратись у складних, часто неоднозначних процесах розвитку сучасного економіки.

Для студентiв економiчних спецiальностей, аспiрантiв, магістрантів, викладачiв вищих навчальних закладiв, ycix, хто цікавиться економiчною теорiєю та розвитком економічної думки.

 

Примірників – 2 (читальний зал для науковців, загальний читальний зал)

 

 

Економічне вчення М. Туган-Барановського [Текст] // Історія економіки та економічної думки [Текст] : навч. посібник / В. М. Ковальчук, М. В. Лазарович, М. I. Сарай. – Київ: Знання, 2008. – С.472-478.

 

 

У навчальному посiбнику на основі новітніх досягнень висвiтлюються головнi питання історії економiки i економiчноi думки України та провiдних країн світу вiд найдавнiших часiв i перших цивiлiзацiй до сьогодення. Високий науковий рівень видання поєднується з доступним викладом фактичного матерiалу та лаконiчною формою його подання.

Окремий розділ присвячено економічному вченню М. Туган-Барановського. Особливо помітний його внесок у світову економічну думку в галузі маржинальних досліджень.

Розраховано на студентiв вищих навчальних закладiв, викладачiв, ycix, хто цiкавиться iсторiєю економiки та економiчної думки України i світу.

 

Примірників – 112 (загальний читальний зал, (навчальний абонемент )

 

Макаренко, І. П.

Наукова спадщина М.І. Туган-Барановського [Текст] : до ювілею створення засад теорії інноваційного розвитку економіки в Європі та ювілею Національної академії наук України / І. П. Макаренко // Наука та інновації. – 2018. – № 6. – С. 5–8.

 

 

У статті аналізується наукова спадщина видатного економіста М. І. Туган-Барановського. Вивчається вплив його книги «Промислові кризи» на економічну науку. Наведено далеко неповний перелік нових напрямів у науці, джерелом яких стала дискусія навколо теми циклічності економічної динаміки М. Туган-Барановського, які, в свою чергу, заклали базис для практично усього спектру економічних і соціальних наук, пов’язаних із економічним розвитком.

 

Примірників – 1 (загальний читальний зал)